В Україні приблизно кожному п’ятому українцю пенсії нараховані за спеціальним законом. Такий режим нарахування залишається чинним у шістьох сферах. Про це під час публічної дискусії “Справедливість vs привілеї: майбутнє спеціальних пенсій”, організованій Центром економічних стратегій, повідомила перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак, передає Укрінформ.
За її словами, в Україні нараховується 11 різних законів, які регулюють призначення пенсійних виплат. Частина з них вже втратили чинність, як-от, закон про державну службу, про Національний банк, про ЗМІ тощо. Ці спеціальні системи вже інтегровані в загальну пенсійну систему. Але залишаються шість великих сфер, де зберігаються спеціальні пенсійні системи. Це, зокрема, шахтарі, прокуратура, судді, чорнобильське законодавство і найбільша категорія – це особи, звільнені з військової служби.
Марчак роз’яснила, що спеціальними законодавчими нормами передбачено кілька важливих відмінностей призначення таких пенсій. По-перше, йдеться про більш раннє пільгове право виходу на відпочинок. За деякими законами таке право настає, наприклад, вже у 45 років. І є навіть випадки призначення пенсій працівникам у віці до 40 років.
Друга відмінність спецпенсій стосується вимог до стажу. Якщо за законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” вимоги до стажу становлять від 30 років, то спеціальними пенсійними системами майже скрізь йдеться про обов’язковість стажу у 20-25 років. І суттєво нижчими є вимоги до мінімального пенсійного віку.
За словами заступниці міністра, третя велика пільга, характерна для спеціальних пенсійних систем, це окрема формула нарахування виплат, набагато більш привілейована, порівняно зі звичайною пенсійною. За загальним пенсійним законом коефіцієнт заміщення (частка заробітної плати, яка покривається пенсійною виплатою) має складати не менше 40%. А до прикладу, у шахтарів це 80%, у силовиків – 65%, у прокурорів – 60%, у суддів – 50%. Подекуди фактичні коефіцієнти можуть перевищувати і 100%. Наприклад, у нас є рішення судів, за якими прокурор при заробітній платі у 13 тис. грн отримав пенсію у 97 тис. грн.
За законом прокурори можуть отримувати паралельно із заробітною платою пенсію за вислугу років, чого навіть в інших спеціальних системах не передбачено.
“Саме цю норму і намагається наразі прибрати законопроєкт, підготовлений Комітетом з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, який готовий до другого читання у парламенті”, – додала Марчак.
В Україні майже кожен п’ятий пенсіонер отримує спецпенсію
